Tél végén csapást mérhetsz a kártevők, kórokozók egy részére a fák törzsének tisztogatásával, a hulladékeltávolítással, a lemosó permetezés időzítésének betartásával.
Védekezés az áttelelő kártevők ellen
A kéreg, a kérget fedő moha vagy zuzmó alatt megbúvó kártevők ellen úgy léphetsz fel, hogy kéregkaparóval eltávolítod a külső kérget, amit azonnal semmisíts meg. Ne félj, a fák nem sérülnek meg ettől, ebben a külső kéregrészben sem most, sem később nem történik tápanyagszállítás.
A talajra hullott fertőzött lombot, gyümölcsmaradványokat a leghatásosabban égetéssel semmisítheted meg. Miután ez egyre több helyen tiltott, a talajba beásás jöhet szóba. Nagyon végső esetben lezárt nejlonzacskóban dobd a kukába. Ez utóbbi azonban csak kényszermegoldásként jöjjön számításba. Ugyanis a fertőzést ezzel a módszerrel továbbterjeszted. Igaz, talán nem a te lakókörzetedben.
További információ: Az áttelelő kártevők ugrásra készen várják a tavaszt
Lemosó permetezés és metszés mikor?
Miután a fagyos idő igencsak kedvez a gomba spórák terjedésének, a szezon előtt metszeni csak fagymentes időben, rügyfakadás előtt szabad.
Mielőtt belefeledkeznél a metszés rejtelmeibe, ajánljuk profi metszőeszközeinket, nem csak profiknak, hanem mindenkinek, aki kisebb fizikai erőfeszítéssel jó munkát szeretne végezni. A termékek a Kertlap Kertészet Webáruházban vásárolhatók meg.
Cikk ajánlat: Gyümölcsfa koronaformák I.; Gyümölcsfa koronaformák II.; Idős fák koronájának ápolása; A szőlő metszése; Csonthéjasok metszése; Ribiszke metszése; A fenyőféléket tavasszal metszd!; Rózsák metszése.
A fákon áttelelt károsítók ellen lemosó permetezéssel védekezhetsz. Csak fagymentes időben végezd! A lemosó permetezés három lehetséges időpontja: 1. lombhullást követő nyugalmi állapot, 2. rügyfakadás előtti állapot, fás metszés előtt, 3. rügyfakadás előtti állapot, fás metszés után.
A három alkalomból minimum a metszést követő lemosó permetezésre kerüljön sor!
A fás metszés utáni permetezés előnyei: metszés során fel tudod mérni a terepet, látod a kártételekre utaló jeleket, jobban ki tudod választani a szükséges permetszert, a megritkított koronához jobban hozzá fog férni a permetszer. Ekkora már eltávolítottad a sérült, fertőzött, száradó vesszőket, ágrészeket, kivágtad a rákos, mézág sebeket. A permetszer jótékonyan védi a metszéskor keletkezett sebfelületeket.
Akkor most mikor is permetezz? Csak fagymentes időben! Legalább egyszer, a nyugalmi időszak végén (a fás metszés után). Jobb eredményt érsz el, ha lombhullást követően, és a nyugalmi időszak végén (metszés után) is permetezel. Aki szeretne még biztosabbra menni, és a nyugalmi időszak végén metszeni is fog pl. a gyümölcsösben, az lombhullást követően, metszés előtt és közvetlen metszés után is sort kerít a lemosó permetezésre.
Lemosó permetezés hogyan?
A lemosó permetezésnek már a nevében is benne van, hogy bőségesen végezheted. Csurogjon az a lé!
Mi legyen a permetlében?
- olajok áttelelő kártevők, pl. fatörzsön áttelelő pajzstetű ellen (pl. AGROL PLUSZ – paraffinolaj, BIOLA-AGRO – napraforgó olaj),
- réz tartalmú szerek áttelelő gombák, pl. monília és áttelelő baktériumok ellen (pl. CUPROSAN 50 WP, BORDÓMIX – réz szulfát tartalmú szerek),
- kéntartalmú szerek áttelelő lisztharmatgombák ellen (pl. NEVIKÉN).
Az éppen aktuális engedélyezett szerek listája folyamatosan változik, de a gazdaboltokban segítenek a megfelelő szer kiválasztásában.
Ezeket a vegyszereket még „bios” házikertben is használhatod. Ami soha ne maradjon ki, az a felületnedvesítő, kártevőket elpusztító (megfullasztó) olaj.
Ha többször permetezel, mindig a rezes permetezést válaszd először. Ha a háromszori lemosó permetezés mellett döntesz, egy lehetőség gyümölcsösben, hogy az első két alkalommal rezes permetszerrel, a 3. alkalommal kén tartalmú szerrel permetezel. Választhatsz kombinált szereket, amelyek réz+olaj, kén+olaj, réz+kén+olaj és réz+kén összetételben is kaphatóak. Ezek használata kényelmes, de hatóanyag tartalmuk alacsonyabb az egy hatóanyagú szerekénél. További információ: Tavaszi lemosó permetezés; Permetlé készítés alapjai.
Fertőzések átvitele elleni védekezés metszéskor
A metszés során a földre került nyesedék fertőzési góc. Miután manapság az égetés kevésbé jöhet szóba, a növényvédelmi kockázat miatt egy ásónyomnyi árokba told be a felaprított nyesedéket, és takard a kiemelt talajjal. A fás részek lebomlása a talajban igen lassú, nitrogén igényes folyamat. Ezért gyorsítónak az aprítékot szórd meg nitrogén műtrágyával, illetve vegyszermentes termesztés esetén öntözd be pl. csalánlével. Cikk ajánlat: A csalán a leghasznosabb gyom
Metszés során ne feledkezz meg a sebkezelésről és a metszőeszközök fertőtlenítéséről. A metszőeszközök fertőtlenítésének legegyszerűbb módja, ha a pengét viharöngyújtó szúrólángjába tartva fertőtleníted. Ekkor nem kell különböző oldatokkal felszerelkezni. Maga a művelet is jóval egyszerűbb és biztonságosabb.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás